Jakie rośliny będą modne w 2021 roku? Oto topowa 9!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie, ale wracają też jak bumerang te z ubiegłych lat. W zgodzie z obowiązującymi trendami warto też urządzać ogrody, balkony i tarasy, ponieważ zieleń wzbogaca każde wnętrze. Jakie rośliny będą modne w 2021 roku?

Projektanci krajobrazu i floryści, podobnie jak projektanci wnętrz zwracają szczególną uwagę na dominujący ostatnio trend ekologicznego stylu życia. Panująca pandemia i związane z nią obostrzenia dodatkowo wpłynęły na urozmaicenie stylu eko w wielu dziedzinach życia. Domowe rośliny stały się namiastką przyrody, z jaką mieliśmy do czynienia, gdy panował całkowity lockdown i zakaz opuszczania domów. W 2021 roku w naszych domach będzie tylko przybywać roślin.

Najmodniejsze rośliny w 2021 roku

Coraz więcej mieszkań jest wyposażonych w specjalne udogodnienia ułatwiające prowadzenie domowych upraw. Na popularności zyskują też alternatywne metody uprawiania roślin, takie jak np. hydroponika, ogrody pionowe czy uprawa powietrzna. A jakie rośliny będą modne w 2021 roku? Oto topowa 9!

1. Paprocie znów modne we wnętrzach

Ukochane przez nasze babcie paprotki znów powracają do wnętrz! Modne są odmiany rodzime, ale i te z dalszych zakątków świata. Doniczki z tymi bujnymi roślinami możesz śmiało mieszać ze sobą i stawiać lub wieszać w przeróżnych konfiguracjach – to rośliny, które wzbogacą każde wnętrze. Paprotki są też świetnymi oczyszczaczami powietrza.

2. Maranta podbije wiele parapetów

Maranta to rodzaj wiecznie zielonej rośliny, naturalnie występującej w Ameryce Południowej. Jej liście są owalne i duże, z dobrze widocznym unerwieniem. W zależności od odmiany, nerwy maranty mogą być ciemnozielone, bordowe, różowe, czerwone, a nawet brązowe. Co ciekawe, zewnętrzna strona blaszki liściowej tej pięknej rośliny sprawia wrażenie aksamitnej i jest miła w dotyku. Maranty pięknie wyglądają na parapetach, w jasnych wnętrzach.

3. Koniczynka szczęścia, czyli szczawik trójkątny

Szczawik trójkątny to urokliwa roślina doniczkowa o purpurowych listkach, która najlepiej rośnie w temperaturze około 15-18°C.  Sezonowo poleca się ją wystawić na balkon. Jest dość łatwa w pielęgnacji, a jej drobne kwiatki są jadalne.

4. Wężownica na salonach

Wężownica nazywana też potocznie „językiem teściowej” to jedna z najprostszych w uprawie roślin doniczkowych. Z jej bryły korzeniowej wyrastają grube, wysokie i przypominające miecze liście. Wężownica uwielbia światło, dlatego najlepiej będzie czuła się w nasłonecznionych salonach czy pokojach dziennych.

5. Modny kwiat pieniążek – pilea

Pilea też jest fanką jasnych stanowisk z rozproszonym światłem. Ta roślina najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej. Lubi żyzne, lekko wilgotne i przepuszczalne podłoże. W czasach PRL-u królowała w każdym domu. Ze względu na swój ciekawy wygląd nazywana jest pieniążkiem lub trawą lustrzaną.

6. Ozdobny lampion chiński

Ceropegia Wooda, potocznie nazywana lampionem chińskim, to roślina odznaczająca się ozdobnym ubarwieniem liści i pokrojem, który przypomina „łańcuch serc”. Jest porównywana do bluszczu, ale lampion chiński jest rośliną egzotyczną, która magazynuje w swoim wnętrzu wodę. Ta łańcuchowata roślina idealnie nadaje się do wiszących pojemników.

7. Fikus bengalski też zachwyci w 2021

W 2021 rok fikusy zaliczą swój wielki powrót do wielu domów. Modna będzie zwłaszcza ich bengalska odmiana, obsypana owalnymi liśćmi, które kochają być zraszane wodą. W domowych wnętrzach pięknie wyglądają ich miniaturowe wersje w doniczkach.

8. Wesoła fasolka

Modną rośliną w 2021 roku będzie też tzw. wesoła fasolka. Chodzi o peruwiański sukulent, którego dość charakterystyczne liście przypominają strączki fasoli szparagowej. To kwiat, który potrafi przetrwać nawet w niezbyt sprzyjających warunkach i świetnie da sobie radę, gdy czasem zapomnisz go podlać czy postawisz daleko od światła.

9. Trochę futerka we wnętrzach – małpi ogon

Araukaria chilijska ta roślina pochodząca z nasłonecznionych szczytów Argentyny i Boliwii. Jej wygląd może niektórych nieco przerażać, ale świetnie wygląda zwłaszcza we wnętrzach w stylu boho. Gdy ma odpowiednio dużą donicę i słoneczne stanowisko, to świetnie sobie poradzi w domu. Jej potoczna nazwa pochodzi od niebanalnego kształtu pędów i miękkiego „futerka”, który je porasta.

Zdjęcie główne: Designecologist z Pexels

Mikołaj Zieliński
Mikołaj Zieliński zajmuje się aranżacją wnętrz tworząc funkcjonalne i stylowe przestrzenie. Od początku swojej kariery koncentruje się na łączeniu estetyki z praktycznością, tworząc projekty, które są praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*