Dach solarny czy panele słoneczne? Co się opłaca?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie coraz więcej osób dba o środowisko, co przekłada się na podejmowanie świadomych decyzji. Do zyskujących popularność ekologicznych rozwiązań zaliczają się dachy solarne i panele słoneczne.

Fotowoltaika jest procesem, dzięki któremu pozyskuje się energię z promieni słonecznych. Z takiej metody pozyskiwania energii można korzystać niemal zawsze i wszędzie, co sprawia, że jest ona nie tylko ekologiczna, lecz także opłacalna. Wśród popularnych instalacji fotowoltaicznych wyróżnia się dachy solarne i panele słoneczne. Czym się charakteryzują? Które z nich warto wybrać? Przedstawiamy ich zalety.

Dachy solarne – dlaczego warto w nie zainwestować?

Dach solarny stanowi rewolucyjny i stosunkowo nowy pomysł. To rozwiązanie można określić jako „dwa w jednym”, ponieważ łączy w sobie pokrycie dachowe wraz z panelami fotowoltaicznymi, więc nie wymaga dodatkowo kładzenia dachówek. Jeśli dodamy do tego wysoką wydajność, wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz nowoczesny, elegancki design, otrzymamy innowacyjną technologię na miarę XXI wieku. Tak w skrócie można opisać dach solarny.

Do największych zalet dachu solarnego zalicza się przede wszystkim brak konieczności krycia dachu domu dachówkami lub innym pokryciem, a następnie instalowania na jego powierzchni paneli słonecznych. Dach solarny nie tylko umożliwia pozyskiwanie energii z promieni słonecznych, lecz także chroni i izoluje budynek tak jak standardowe pokrycie dachowe. Dostarczana energia pozwala obniżyć wysokość rachunków za prąd, więc warto zainwestować w ekonomiczną technologię, która zwróci się już po kilku latach, a z czasem przyniesie zyski.

Ponadto dach solarny wyglądem przypomina elegancką dachówkę, nie wyróżnia się jak tradycyjne panele słoneczne, a wkomponowuje się w architekturę całego budynku.

Panele słoneczne – czym się wyróżniają?

Panele słoneczne można ułożyć zarówno na dachu, jak i na samodzielnych konstrukcjach. Ich montaż jest łatwy i przebiega dosyć szybko. Współcześnie produkowane panele charakteryzują się dużą wydajnością i żywotnością – niektórzy producenci zapewniają, że ich moduły są sprawne nawet po trzydziestu latach. Co istotne, panele są bezobsługowe i praktycznie bezawaryjne, a umieszczone pod odpowiednim kątem będą same się oczyszczać, na przykład ze śniegu.

Podobnie jak dach solarny panele słoneczne stanowią własne źródło energii. Szacuje się, że już po siedmiu latach zwraca się koszt instalacji paneli, a później można cieszyć się darmową energią, więc na pewno jest to ekonomiczne rozwiązanie i inwestycja, która sprawdzi się w dłuższej perspektywie czasu.

Dach solarny czy panele słoneczne – na które rozwiązanie warto się zdecydować?

Panele słoneczne na pewno są tańsze niż dach solarny, ponieważ istnieją na rynku już od jakiegoś czasu, poza tym łatwo się je montuje i cechują się dużym wyborem. Ich wadą może być wygląd – znacznie wyróżniają się na tle dachu, co dla niektórych osób bywa problemem estetycznym.

W przeciwieństwie do nich dachy solarne wyróżniają się elegancką estetyką, ale są znacznie droższą i wciąż mało znaną oraz stosowaną technologią. Oba rozwiązania są godne uwagi i z czasem przynoszą duże zyski, więc przy wyborze warto kierować się własnymi potrzebami, oczekiwaniami i możliwościami finansowymi.

Zdjęcie główne: Bill Mead/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*