Jakie ogrzewanie do łazienki wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Decyzję o ogrzewaniu w poszczególnych pomieszczeniach należy podjęć już na etapie projektowania domu. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę wielkość poszczególnych pomieszczeń, ogólny komfort użytkowania oraz rachunki, które dany typ grzewczy będzie generował.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Obecnie dużą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Niektórzy zakładają je tylko w wybranych pomieszczeniach, jak łazienka, kuchnia czy salon, inni nawet w całym domu. Użytkownicy podkreślają jego funkcjonalność i komfort użytkowania (chodzenie po ciepłej podłodze jest bardzo przyjemne). „Podłogówka” świetnie sprawdza się w mniejszych domach, pozwalając także zaoszczędzić miejsce – nie trzeba montować grzejników. A jak sprawdza się w łazience, w której szczególnie lubimy, gdy jest nam ciepło?

W tym pomieszczeniu często chodzimy boso – argument dotyczący ciepłej podłogi nasuwa się sam. W łazience także najczęściej układamy na podłodze ceramikę lub gres – materiały te świetnie współgrają z ogrzewaniem podłogowym, gdyż najlepiej przewodzą i oddają ciepło. Możemy więc liczyć na niewielkie rachunki. Ogrzewanie podłogowe nagrzewa oczywiście całe pomieszczenie, więc nie ma konieczności montażu grzejnika.

A może jednak grzejnik?

Wiele osób lubi mieć w łazience tzw. „ręcznikowiec”, na którym po kąpieli można szybko rozwiesić i wysuszyć mokre ręczniki. Jest to oczywiście bardzo praktyczne rozwiązanie, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tego typu grzejnik może wystarczająco nie ogrzać dużej łazienki. Jeśli więc jesteśmy użytkownikami niewielkiej łazienki, można skorzystać z grzejnika drabinkowego, jeśli jednak nasza łazienka jest duża, a mimo to chcielibyśmy mieć w niej grzejnik, można zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, a grzejnik wykorzystać do suszenia ręczników.

Na rynku pojawiają się coraz ładniejsze i coraz bardziej designerskie grzejniki, które, poza funkcją grzewczą, stanowią także element dekoracyjny pomieszczenia. Ładny grzejnik potrafi podkreślić styl łazienki i nadać jej oryginalny wygląd. Warto więc, nawet posiadając podłogowy system grzewczy, wyposażyć łazienkę w stylowy “ręcznikowiec”.

Ogrzewanie elektryczne – dlaczego nie?

Jeśli prowadzimy ekologiczny tryb życia i jednocześnie obawiamy się posiadania w domu gazu, można rozpatrzyć również montaż ogrzewania elektrycznego. W przypadku dobrej izolacji cieplnej domu i jego niewielkich gabarytów, rachunki wcale nie muszą być aż tak wysokie. Fani ogrzewania podłogowego w łazience nie muszą z niego rezygnować, ponieważ można je także zrealizować przy pomocy kabli lub mat grzewczych.

Zaletami ogrzewania elektrycznego na pewno są duża szybkość nagrzewania (zarówno pomieszczenia, jak i wody), ekologia, bezpieczeństwo. Minusem mogą być (choć nie muszą) większe rachunki oraz ewentualne przerwy w dostawie prądu (np. w przypadku załamania pogody).
Ogrzewanie łazienki, jak i całego domu, musimy dopasować do wielkości pomieszczeń, ilości użytkowników, a także naszych osobistych preferencji i przekonań. Ważne by było wydajne, ekonomiczne i zapewniało komfort użytkowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*