Ocieplamy dom, jak możemy to zrobić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Skuteczne ocieplenie domu to jedno z wyzwań, jakie stoi przed każdym inwestorem. Budynek, który został wyposażony w dobrą izolację termiczną stanowi komfortową ochronę przed chłodem świata zewnętrznego. A jednocześnie zdecydowanie potrafi wpłynąć na zawartość naszego portfela ograniczając koszty eksploatacji. Ocieplenie domu może stanowić istotny koszt jego budowy, ale jest to koszt jednorazowy, który zwróci się z nawiązką przez kolejne lata użytkowania. Dlatego budując dom, na każdym jego etapie, począwszy od projektu, należy zwrócić uwagę na ten aspekt i sprawdzać jak rozwija się koncepcja ocieplenia budynku.

W jaki sposób ocieplić dom?

Powszechnie stosowaną metodą ocieplania budynków jest przymocowanie do muru warstwy izolacji termicznej i pokrycie jej cienkowarstwowym tynkiem. Ciężar powłoki termicznej ma od 10-30 kg/mkw. Dzięki tej metodzie budynek otrzymuje skuteczną ocieplinę przy niewielkiej grubości przegród. Technika ta nie niesie ze sobą ryzyka mostków termicznych. Najsłabszym ogniwem tej metody jest człowiek, który poprzez błędy w pracy i niedokładnemu układaniu termoizolacji może przyczynić się do kosztownych napraw już podczas eksploatacji budynku.

Metody ocieplania budynków

Kolejną z metod ocieplania budynków jest mocowanie do niego warstw izolacyjnych bez klejów czy zapraw tynkowych. Wystarczą kołki, zszywki, śruby i gwoździe. Podstawową zaletą tego systemu ocieplania jest możliwość wykonania pracy przez cały rok, metoda ta jest bowiem odporna na warunki atmosferyczne. Ten prosty i stosunkowo łatwy sposób doskonale nadaje się zarówno do budynków nowych jak i do starych domów. A w razie jakichkolwiek usterek występujących już w okresie eksploatacji korekta warstwy ocieplającej nie jest kosztowna.

Izolacja termiczna budynków – materiały

Zaraz po określeniu metody ocieplania budynku należy wybrać materiał termoizolacyjny, a kryteria wyboru materiału to: koszt oraz trwałość zastosowanej techniki. W naszym kraju najczęściej wykorzystuje się jako warstwę izolacyjną budynków styropian lub wełnę mineralną. Jednak wybierając którąś z powyższych opcji trzeba pamiętać, że oba materiały gwarantują wytrzymałość warstwy ocieplającej przez ok. 20-25 lat. Dlatego jeżeli patrzymy na nasz dom bardziej perspektywicznie warto zwrócić swoją uwagę na inne z dostępnych materiałów. Głównym atutem styropianu i wełny mineralnej jako ociepliny do budynków jest ich niska cena, przyzwoite cechy izolacyjne oraz możliwość samodzielnego montażu. Wśród inwestorów w ostatnim czasie zdecydowanie przeważa styropian.

Niezbędne materiały do ocieplenia budynków

Decydując się na ocieplenie budynku, nawet samodzielne, należy przygotować wszelkie niezbędne materiały:

– zaprawę lub masę klejową do mocowania określonego typu płyt termoizolacyjnych
– płyty termoizolacyjne, czyli styropian lub wełnę mineralną
– zaprawę lub masę klejową do przygotowania warstwy zbrojonej
– tkaninę szklaną do wykonywania warstwy zbrojonej
– preparat gruntujący do przygotowania warstwy pośredniej
– łączniki mechaniczne
– zaprawę lub masę tynkarską
– farbę elewacyjną
– materiały do wykończenia miejsc trudnych elewacji, czyli listwy, szyny, taśmy, – siatki narożnikowe, materiały uszczelniające

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*