Okna balkonowe. Jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie przy wyborze okien balkonowych mamy wiele możliwości. Poza oknami w standardowych rozmiarach na rynku dostępnych jest wiele opcji, na jakie możemy się zdecydować. Zobacz, jak odpowiednio dobrać okna balkonowe do swojego domu i poznaj zalety różnych modeli.

Rynek oferuje różnorodne modele okien balkonowych. Poza standardowymi oknami niedużych rozmiarów z jednoskrzydłowymi drzwiami, mamy możliwość wyboru rozmaitych opcji. Obecnym trendem wśród projektantów są duże okna, sięgające od podłogi do sufitu, które zajmują prawie całą powierzchnię ściany. Wśród nich możemy wybrać rozmaite rozwiązania techniczne oraz odmienne rodzaje mechanizmów pozwalające na otwieranie skrzydeł na różne sposoby. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze okien balkonowych.

Rodzaje okien balkonowych

Jest wiele parametrów technicznych, którymi mogą się różnić okna balkonowe. Jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze jest sposób ich otwierania.

Okna balkonowe przesuwne

To najbardziej popularny model okien balkonowych stosowanych obecnie w domach i mieszkaniach. W nim drzwi balkonowe przesuwane są na szynie wzdłuż całego skrzydła. To rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić przestrzeń oraz zminimalizować wysokość progu – co może być zaletą szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych. Ponadto, takie drzwi balkonowe nie będą się gwałtownie zamykać w wyniku przeciągu.

Okna balkonowe dwuskrzydłowe

Takie okno, jak sugeruje nazwa, składa się z dwóch skrzydeł, które otwierają się do zewnątrz lub do wewnątrz. Zazwyczaj nie ma między nimi żadnego słupka, a tym samym ogromną zaletą jest duża przestrzeń, jaką otwierają. W porównaniu do standardowych drzwi balkonowych drzwi dwuskrzydłowe pozwalają na stworzenie wygodniejszego przejścia z pokoju na balkon.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez StodolawBrzozowce (@stodolawbrzozowce)

Okna balkonowe trzyskrzydłowe

Ten model składa się z trzech skrzydeł otwierających się do wewnątrz lub na zewnątrz. Okno trzyskrzydłowe zapewnia jeszcze większą przeszkloną powierzchnię od okna dwuskrzydłowego. Słupki umieszczone pomiędzy skrzydłami są zazwyczaj ruchome, tym samym więc nie utrudniają przechodzenia na zewnątrz.

Okna balkonowe harmonijkowe

W tym modelu okno może mieć dowolną liczbę skrzydeł, które możemy składać jak harmonijkę. W ten sposób mamy możliwość stworzenia otwartej przestrzeni pomiędzy wnętrzem mieszkania a balkonem nawet na długości całej ściany – to zaleta zarówno praktyczna, jak i estetyczna.

Szeroki wybór umożliwia dopasowanie odpowiedniego modelu do naszego wnętrza – zależnie od jego wielkości i przeznaczenia.

Okna balkonowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Poza sposobem otwierania drzwi balkonowych jest jeszcze wiele innych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze.

Materiał – drewno czy PCV?

Najpopularniejszym obecnie materiałem jest bez wątpienia PCV – między innymi ze względu na niskie koszty. Innym aspektem jest estetyka. W nowoczesnych pomieszczeniach, np. takich jak te w stylu industrialnym, okno z PCV może lepiej komponować się z wnętrzem niż drewno. Okna drewniane to rozwiązanie droższe, ale wyższej jakości. Również pod względem estetyki może okazać się niezastąpione.

Wymiary

Tutaj możliwości jest wiele. Jeżeli decydujemy się na duże okna balkonowe, możemy dostać model sięgający 250 cm długości. Maksymalna szerokość pojedynczego okna balkonowego sięga zazwyczaj około 160 cm.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Edyta (@edytafl)

Próg

Dostępne są okna ze standardowym progiem, a także z bardzo niskim, prawie równym z podłogą – taka opcja występuje w przypadku okien przesuwnych.

Izolacyjność

Przy wyborze okien koniecznie zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła – im jest niższy, tym lepiej. Przyjrzyjmy się również uszczelnieniu, jakie zastosowano w danym modelu.

System antywłamaniowy

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest system zapewniający ochronę przed włamaniem, jaki zastosowano w oknach balkonowych. Przede wszystkim dowiedzmy się, czy w ogóle zastosowano jakikolwiek – nie wszystkie okna i drzwi balkonowe go posiadają.

>> Zobacz też: 5 zasad prawidłowego montażu okna dachowego

Cena

Oczywiście zależnie od poszczególnych modeli, ich wymiaru oraz materiałów użytych do wykonania okna balkonowe będą się różnić cenami. Najtańsze okna dwuskrzydłowe z PCV można kupić za około 2–3 tys. zł. Drewniana wersja takiego okna kosztować będzie mniej więcej dwa razy tyle. Najdroższym modelem są drewniane przesuwne okna balkonowe, których cena sięgać może nawet 30–40 tys. zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*