Rachunki za prąd z fotowoltaiką. Jak to policzyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy fotowoltaiczne montowane na dachach budynków stają się coraz popularniejsze. Dużo osób decyduje się na takie rozwiązanie, bo chce prowadzić bardziej ekologiczne gospodarstwo domowe oraz ze względu na aspekt ekonomiczny. 

Montaż fotowoltaiki może znacząco poprawić stan naszego budżetu, zmniejszając rachunki za prąd.

Większość systemów wytwarzających prąd za pomocą energii słonecznej daje nam możliwość współpracy z elektrownią. Wyprodukowany przez  solary prąd nie tylko zasila nasz dom, istnieje możliwość przekazania nadwyżek do wykorzystania przez miejscowe jednostki zarządzające energią.

Dzięki instalacji ekologicznego systemu do wytwarzania energii nasze rachunki w skali roku mogą zmniejszyć się nawet o 2 tysiące złotych. Mimo że montaż jest dużą inwestycją, to w przeciągu kilku lat z pewnością się ona zwróci.

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Bardzo wiele osób decyduje się na montaż systemu fotowoltaicznego na swoim dachu obawiając się rosnących cen prądu. Aktualnie ustawa o odnawialnych źródłach energii daje możliwość przyłączenia naszych domowych, małych instalacji do sieci ogólnej, dzięki czemu możemy przekazywać wyprodukowane nadwyżki energii. Zmienia się tym samym sposób rozliczania się z elektrownią za prąd. Ponadto można zgłosić się do ogólnopolskiego programu, który pozwala na uzyskanie dotacji lub pożyczki na budowę mikroinstalacji.

Dlaczego warto zostać prosumentem?

Prosument to pojęcie wprowadzone przez ustawę o odnawialnych źródłach energii. Jest to osoba, która jest jednocześnie producentem i konsumentem energii elektrycznej. Dzięki temu może skorzystać ze specjalnych warunków przyłączenia się do sieci oraz zmniejszyć rachunki za prąd.

Prosumentem jest najczęściej osoba fizyczna, która spełnia określone przez ustawę przesłanki. Istotne znaczenia ma również umowa kompleksowa, którą zawiera się z dostawcą energii. Ten dokument określa zasady rozliczeń za wykorzystaną przez domostwo energię oraz za jej przesył.

O ile zmniejszą się nasze rachunki za prąd?

Osoby, które przekazują nadwyżki energii do dostawcy, zyskują liczne przywileje, jednym z nich są z pewnością niższe rachunki za prąd. Nie dość, że wyprodukowana przez system fotowoltaiczny energia może być spożytkowana nie tylko przez nas, to mamy możliwość odebrać 80% kWh nadwyżki bez ponoszenia kosztów. Rozliczenie odbywa się w cyklu, który trwa co do zasady jeden rok. Podsumowując bilans roczny, możemy sprawdzić, ile mniej zapłaciliśmy za energię elektryczną dzięki montażowi paneli słonecznych.

Kalkulatory opłacalności systemów fotowoltaicznych online

W internecie dostępnych jest dużo gotowych kalkulatorów, które pozwolą na wykonanie dokładnych wyliczeń w oparciu o nasze bieżące rachunki. To narzędzie dostępne za darmo w sieci jest również dobrym sposobem, aby oszacować, jaka wielkość instalacji będzie najbardziej opłacalna.

Po wpisaniu do kalkulatora kilku podstawowych danych otrzymujemy odpowiedź, jak szybko taka inwestycja nam się zwróci. Warto śledzić również doniesienia o gminnych programach, które wspierają finansowo mieszkańców, którzy chcieliby zainstalować w swoim domu panele fotowoltaiczne.

Zdjęcie główne: lucascgouvea0/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*