Shou Sugi Ban. Elewacja domu z desek opalanych ogniem

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Shou sugi ban to japońskie określenie, które oznacza „deskę zwęglonego cedru”. Zgodnie ze swoją nazwą, shou sugi ban polega na zwęgleniu desek cedrowych, a następnie wypolerowaniu spalonego drewna szczotkami drucianymi i papierem ściernym i uszczelnieniu go naturalnym olejem.

Znana również jako yakisugi, ta starożytna japońska technika wytwarza poczerniałe, zwęglone drewno okładzinowe, które jest odporne na żywioły, dzięki czemu shou sugi ban nadaje się zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Zwęglone drewno może służyć jako środek zmniejszający palność, ponieważ brakuje w nim olejów potrzebnych do rozpalenia płomienia. Dzięki temu powierzchnie są trwałe przez wiele pokoleń.

Pierwotnie Shou Sugi Ban był używany na zewnątrz japońskich budynków i jest aktywnie wykorzystywany zarówno w projektach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jak na ironię, to szkody wyrządzone przez zwęglenie ognia faktycznie wzmacniają i sprawiają, że Shou Sugi Ban jest doskonałym wyborem do domów lub budynków.

Naturalna ochrona

Kiedy ogień jest podawany na deski drewniane, proces spalania tworzy cienką warstwę węgla na powierzchni drewna, co postrzegamy jako spalone drewno. Ta warstwa węgla chroni wewnętrzne drewno w bardzo podobny sposób, jak bejce lub uszczelniacze. Oblicówka Shou Sugi Ban jest bardzo łatwa w utrzymaniu i naturalnie odporna na uszkodzenia spowodowane owadami i wilgocią. Korzyści te stają się jeszcze bardziej widoczne, gdy Shou Sugi Ban jest używany do ulepszania modyfikowanych desek drewnianych, które już są gęstsze, trwalsze niż wiele innych rodzajów i gatunków drewna.

Proces wytwarzania Shou Sugi Ban jest przyjazny dla środowiska i nie przyczynia się do szkodliwego zanieczyszczenia. Nie ma w tym chemikaliów, które mogłyby potencjalnie przedostać się do środowiska i jest całkowicie bezpieczny dla domów z dziećmi. Shou Sugi Ban to zrównoważony sposób naturalnej ochrony, a po osiągnięciu kresu żywotności można go poddać recyklingowi lub utylizować bez obawy o szkody środowiskowe tak jak w przypadku utylizacji impregnowanego drewna.

Shou Sugi Ban to doskonała alternatywa dla farb

Ciekawy wygląd można łatwo uzyskać za pomocą czarnych lub innych ciemnych powierzchni, takich jak tapety i farby. W zależności od rozwiązania, które wybierzesz, możesz nadal zobaczyć niektóre ze znajdujących się pod spodem słojów drewna, jednak wielokrotnie malowanie lub bejcowanie drewna maskuje piękno naturalnego słojowania. Inną wadą stosowania tego typu środków do obróbki powierzchni jest to, że wymagają one konserwacji, regularnego ponownego nakładania i mogą zawierać szkodliwe składniki.

Bezpieczne dla człowieka i środowiska

Rola naturalnych rozwiązań stale rośnie w świecie architektury i projektowania budynków. Shou Sugi Ban pozwala uzyskać piękne ciemne wykończenie projektu bez konieczności polegania na toksycznych metodach obróbki powierzchni, które mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska. Shou Sugi Ban jest znacznie bezpieczniejszą opcją, nawet w porównaniu do zabiegów o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Ogólne bezpieczeństwo i niskie koszty utrzymania Shou Sugi Ban sprawiają, że jest idealny zarówno do przestrzeni publicznych, jak i prywatnych.

Shou Sugi Ban sprawia, że ​​uzupełnianie, łączenie i kontrastowanie różnych materiałów jest proste. Wiedza o tym, jakie materiały należy mieszać w projektach, może być trudna do opanowania. Drewno Shou Sugi Ban to materiał, który upraszcza to zadanie, ponieważ współpracuje z wieloma różnymi materiałami budowlanymi, pomagając stworzyć mnóstwo interesujących i nietypowych aranżacji.

zdj. główne: engin akyurt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*