Wybieramy drzwi zewnętrzne do domu energooszczędnego

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu lub jego odnawianie wiąże się niezaprzeczalnie z ogromnym nakładem, zarówno pracy, jak i finansowym. Wymaga również odpowiedniego rozplanowania rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń, ale i realizacji kolejnych etapów pracy. 

Istotna w tej kwestii jest cierpliwość i wzięcie pod uwagę również dodatkowych, często nieplanowanych wydatków. Najprzyjemniejszym etapem jest oczywiście aranżacja, w tym również wybór odpowiedniego rodzaju okien czy drzwi, również zewnętrznych. W niniejszym artykule, doradzamy, jakie drzwi wybrać do domu energooszczędnego i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

otwarte drzwi
Photo by chainfoto24 from Freepik.com

Dom energooszczędny – czyli jaki?

Zanim przejdziemy do głównego tematu, czyli wyboru drzwi zewnętrznych do domu energooszczędnego, warto w ramach wstępu wyjaśnić, czym właściwie taki dom jest?

Za dom energooszczędny uznaje się, każdy dom postawiony według standardu, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne – szczególnie przegród zewnętrznych – oraz zastosowanie. Domy tego typu mają w sobie szereg rozwiązań,  które mają na celu zminimalizowanie zużycia energii podczas jej eksploatacji. Stają się coraz bardziej popularne, dodatkowo szacuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat staną się standardem.

Korzyści płynące z mieszkania w domach energooszczędnych są ogromne, szczególnie pozwalają na rokroczne oszczędności w kosztach za energię. Domy energooszczędne są dużo droższe w budowie, jednak koszty te zwracają się po latach. To też większy komfort użytkowania, co więcej, są one w pełni ekologiczne, nierzadko wzbogacone o innowacyjne technologiczne rozwiązania, czego świetnym przykładem jest dom BlackHouse z Gliwic.

Drzwi zewnętrzne – rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drzwi zewnętrznych. Często producenci nie ograniczają się do jednego materiału, z którego produkują drzwi, a łączą kilka dla jeszcze lepszego efektu, np. skrzydła stalowe drzwi pokrywane są laminatem z PCV, dla wzmocnienia i wieloletniej trwałości. Do najczęściej spotykanych rodzajów należą drzwi:

  • drewniane,
  • stalowe,
  • aluminiowe,
  • z PCV,
  • z włókna szklanego.

Co ważne, kupując dom lub wykonując jego projekt, należy również mieć na uwadze wymiary samych drzwi zewnętrznych – warto ustalić to wcześniej z architektem. Pomimo iż drzwi osadza się na końcowym etapie budowy, otwór drzwiowy należy przygotować wcześnie. Tak samo, jak wybrać odpowiedni model samych drzwi. Należy pamiętać, że według obowiązujących przepisów, drzwi zewnętrzne powinny mieć minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnic.

>> Przeczytaj także: Najlepsze parametry drzwi wejściowych

Cechy dobrych drzwi zewnętrznych

Wedle uznania możemy wybierać między wieloma rodzajami drzwi. Jednak dobry model powinien posiadać 5 głównych cech:

  • design, pasujący do okien i wykończenia domu,
  • trwałość,
  • termoizolację,
  • dźwiękoszczelność,
  • ochrona przed włamaniami.

Dzięki nim nie tylko wpasuje się idealnie w otoczenie domu, ale również pozwoli na komfort, oszczędność, spokój, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Co ciekawe, drzwi do domu mogą być ozdobione szklanym łukiem, górnym świetlikiem, a nawet przeszklonymi dostawkami bocznymi. Elementy te dodają atrakcyjności, a dodatkowo pozwalają, aby naturalne światło słoneczne dostawało się do wiatrołapu, czyli  pomieszczenia między wejściem a wnętrzem.

>> Zobacz też: Wybieramy antywłamaniowe drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne energooszczędne – jak są skonstruowane?

Drzwi i okna są sprawcami ucieczki największej ilości energii. Szacuje się, że poprzez ich szczeliny ubywa nawet do 35% ciepła. Dlatego podczas wyboru drzwi istotne jest, z jakiego materiału są wykonane i czym ocieplane. Ważny w konstrukcji drzwi energooszczędnych jest fakt, że przestrzeń pomiędzy panelami drzwiowymi wypełnia się materiałem  termoizolacyjnym. Cechuje się on niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Najczęściej w drzwiach zewnętrznych stosuje się:

  • aerożel,
  • płytę fenolową,
  • piankę poliuretanowa,
  • wełnę mineralną,
  • styropian.

Co ważne, ocieplone powinna być również rama, ościeżnica oraz próg, a nie tylko same drzwi. Istotna jest również sama grubość skrzydła, która najlepiej, aby wynosiła od 7 do 10 cm. Jeśli zauważalne byłyby ubytki ciepła, świetnie zminimalizują je uszczelki, które w drzwiach powinny być zamontowane w kilku płaszczyznach. Wielu ekspertów na potrzeby domu energooszczędnego lub pasywnego zaleca wykorzystanie uszczelek potrójnych, dla jak najlepszej ochrony termoizolacyjnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*