Płot lamelowy. Szybki sposób na ogrodzenie domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Płot lamelowy to szybki i łatwy sposób na ukrycie swojego ogrodu przed wścibskimi oczami sąsiadów. Wystarczy szybka wizyta w markecie budowlanym, jedno popołudnie pracy i voilà – ogrodzenie gotowe. 

Płoty lamelowe cieszą się ogromną popularnością. Wykorzystywane są nie tylko do odgradzania ogrodów, ale także tarasów czy balkonów. Stanowią skuteczną zasłonę przed wścibskim okiem, a dodatkowo pięknie się prezentują. Płyty wykonane są z naturalnego drewna, które dopasuje się do większości aranżacji, a odpowiednio impregnowane wytrzyma wiele lat. Jeśli szukasz naturalnego ogrodzenia, które komponować się będzie z roślinami i wystrojem wnętrz – już znalazłeś!

Płot lamelowy – parę słów o strukturze

Płoty lamelowe zbudowane są z drewnianej ramy i ułożonych poziomo, ściśle przylegających do siebie desek. Są ułożone w taki sposób, by zachodziły jedna na drugą. Dzięki takiej budowie płot zapewnia maksimum prywatności, może też stanowić ściankę pomiędzy poszczególnymi częściami ogrodu.

Często wybieranym rozwiązaniem są płoty lamelowe z ażurowymi wykończeniami. Wydają się one lżejsze i delikatniejsze niż zwykłe drewniane panele, stanowiąc miłe dla oka tło dla różnych rodzajów roślin. Jednak tradycyjny płot lamelowy, bez dodatkowych ozdobników, również świetnie wkomponuje się w zieleń ogrodu oraz różne aranżacje tarasu czy balkonu – naturalne drewno pasuje do stylu skandynawskiego, a także nowoczesnego.

Jak impregnować płot lamelowy?

Ponieważ płot lamelowy wykonany jest z naturalnego drewna, należy dbać o jego regularną impregnację. Nieodpowiednio konserwowane deski mogą ulegać zniszczeniu na skutek wilgoci, pleśni, obecności szkodników, a także przez wahania temperatury. W końcu płot stać będzie w ogrodzie przez wszystkie pory roku!

Naturalne drewno warto impregnować przynajmniej raz na 3 lata, najlepiej po zimie. Najpierw sprawdź stan lameli i delikatnie wyczyść drewno, a także zeszlifuj resztki starych emalii. Jeśli pojawiają się uszkodzenia, zaklej je specjalną zaprawą do drewna. Gdy płot jest już czysty i suchy, możesz przystąpić do impregnowania go specjalnym preparatem – najlepiej, jeśli będzie chronić przed blaknięciem od słońca, a także przed pleśnią i szkodnikami.

Na koniec wystarczy wybrać odpowiedni preparat do pomalowania płotu. Mogą to być lakier, bejca, lakierobejca lub farba kryjąca. Te ostatnie nie tylko nadają kolor, ale także zasłaniają naturalne słoje drewna. Jeśli zależy Ci na naturalnym kolorze, lepiej postaw na bejcę.

Zalety płotów lamelowych

Płoty lamelowe są popularne nie bez powodu! Dzięki swojej budowie zapewniają maksimum prywatności, jednak nie przytłaczają całości ogrodu tak, jak betonowe mury. Są lekkie i łatwe w montażu, ale przy tym wytrzymałe na warunki pogodowe. Odpowiednio impregnowane mogą służyć Ci wiele lat.

Warto także pamiętać, że płot lamelowy zapewnia ochronę nie tylko Tobie – zasłania także rośliny przed wiatrem, a więc ogranicza ewentualne zniszczenia sadzonek podczas wichur. Pnące rośliny także lubią lamele – struktura płyty nie jest całkiem płaska, a więc rośliny mają do czego się przyczepiać, by piąć się wzwyż.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*